Termin łaciński ministrare oznacza „służyć, pomagać”. Służymy Bogu, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Słowo ministrant wskazuje szczególnie na służbę we Mszy św. Ministrant jest pomocnikiem przy sprawowaniu Mszy św. i podczas innych nabożeństw liturgicznych.
Liturgiczna Służba Ołtarza skierowana jest do chłopców począwszy od drugiej klasy szkoły podstawowej, poprzez szkołę średnią, oraz studentów i młodzież pracującą i dorosłych.
Pozdrowienie Służby Liturgicznej – KRÓLUJ NAM CHRYSTE – ZAWSZE I WSZĘDZIE!
Modlitwa przed służeniem
Oto za chwilę * przystąpię do ołtarza Bożego, * do Boga, który rozwesela młodość moją. * Do świętej przystępuję służby. * Chcę ją dobrze pełnić. * Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia, * by myśli moje były przy Tobie, * by oczy moje były zwrócone na ołtarz, * a serce moje oddane tylko tobie. * Amen.
Modlitwa po służeniu
Boże, * którego dobroć powołała mnie do Twej służby, * spraw, bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach, * przez dzień dzisiejszy i całe me życie, * szedł tylko drogą zbawienia. * Przez Chrystusa, Pana naszego. * Amen.
Niech pokładają nadzieję w miłosierdziu Moim najwięksi grzesznicy. Oni mają prawo przed innymi do ufności w przepaść miłosierdzia Mojego. Córko Moja, pisz o Moim miłosierdziu dla dusz znękanych. Rozkosz Mi sprawiają dusze, które się odwołują do Mojego miłosierdzia. Takim duszom udzielam łask ponad ich życzenia. Nie mogę karać, choćby ktoś był największym grzesznikiem, jeżeli on się odwołuje do Mej litości, ale usprawiedliwiam go w niezgłębionym i niezbadanym miłosierdziu swoim. Napisz: Nim przyjdę jako Sędzia sprawiedliwy, otwieram wpierw na oścież drzwi miłosierdzia Mojego. Kto nie chce przejść przez drzwi miłosierdzia, ten musi przejść przez drzwi sprawiedliwości Mojej…” Dzienniczek 1146
Apostolstwo Miłosierdzia Bożego to czciciele największego przymiotu Boga – Jego niezgłębionego miłosierdzia. Członkowie Apostolstwa w każdy piątek, o godz. 17.45 uczestniczą w nabożeństwie do Bożego Miłosierdzia w kościele, by błagać o miłosierdzie Boże dla siebie samych i całego świata.
Szczególny kult Bożego miłosierdzia rozpoczął się od objawień św. s. Faustyny Kowalskiej, której Pan Jezus kazał namalować obraz „Jezu, ufam Tobie!”, nauczył odmawiania koronki, nowenny i litanii do Bożego miłosierdzia oraz polecił rozważać swoją mękę. Święta zakonnica, posłuszna poleceniu Bożemu, spisała to wszystko w swoim „Dzienniczku” i tym samym stała się największą głosicielką Bożego miłosierdzia. Zadaniem każdego chrześcijanina, bez względu na przynależność do Apostolstwa, jest głosić niezgłębione miłosierdzie Boga i uciekać się do Niego, jako naszego jedynego ratunku.
Zapraszamy wszystkich Parafian do wspólnej modlitwy z członkami Apostolstwa.
Określenie „Parafialny Zespół Caritas” pokazuje najlepiej jego istotę:
Parafialny – zakorzeniony w parafii, realizuje jej misję, w której zawiera się wyraźnie działalność charytatywna. PZC jest ściśle związany z osobą proboszcza, który „pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, (…) powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy. (…) Szczególną troską otacza biednych, cierpiących, samotnych, wygnańców, oraz przeżywających szczególne trudności” (kan. 529 §1). PZC jest jednym z narzędzi, które pomagają w wypełnianiu kanonicznych obowiązków proboszcza.
Zespół – jest wspólnotą we wspólnocie parafialnej, świadectwem realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego, ale również miejscem społecznego zaangażowania społeczności lokalnej.
Caritas – PZC działa w strukturze parafii i korzysta z jej osobowości prawnej. Na podstawie porozumienia z Caritas Diecezjalną, posługuje się znakiem i nazwą Caritas, może liczyć na wsparcie w wypełnianiu podejmowanych zadań.
Parafialny Zespół Caritas to grupa wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w działalność charytatywną w parafii. Ich zadaniem jest m.in. realizowanie i koordynowanie, środków, inicjatyw i zadań stawianych przez Caritas Diecezji Łódzkiej oraz zadań pojawiających się w społeczności parafialnej. Do zadań PZC należy także mobilizowanie innych parafian do czynnego realizowania przykazania miłości bliźniego i kultywowania parafialnych i rodzinnych zwyczajów charytatywnych.
Praca PZC skupia się głównie na indywidualnej pomocy konkretnemu bliźniemu będącemu w potrzebie. Pomoc ta nie musi oczywiście być tylko pomocą materialną. Niejednokrotnie ważniejsze są drobne gesty życzliwości, obecność przy chorym, rozmowa z samotnym…
Zapraszamy do czynnego włączenia się w tę cenną posługę.
Wieczernik Modlitwy za kapłanów jest wspólnotą osób, które regularnie modlą się w intencji kapłanów. Osoby te obejmują modlitwą wszystkich kapłanów naszej archidiecezji, a w szczególności księży pracujących w naszej parafii.
Do wieczernika modlitwy za kapłanów może należeć każdy, kto pragnie ofiarować swoje modlitwy, cierpienia za wszystkich powołanych do stanu kapłańskiego.
“Właśnie droga synodalności jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia, w
dynamice rozeznawania i wspólnego słuchania głosu Ducha Świętego.” – Papież Franciszek
Grupa Synodalna jest odpowiedzią na zaproszenie papieża Franciszka i abpa Grzegorza Rysia. Członkowie grupy dzielą się doświadczeniami wiary, w czasie spotkań odpowiadają na pytania postawione przez Kościół. Synodem (gr. synodos oznacza „wspólną drogę, wspólne maszerowanie”) nazywa się w Kościele katolickim każde duchownych, którego zadaniem jest omówienie działalności Kościoła.
Do udziału w Synodzie 2 2021-2023 zaproszony jest każdy, kto chce pomóc Kościołowi: Z tego powodu, chociaż wszyscy ochrzczeni są w szczególny sposób wezwani do udziału w procesie synodalnym, to nikt – niezależnie od przynależności religijnej – nie powinien być wykluczony z dzielenia się swoją perspektywą i doświadczeniem, o ile chce pomóc Kościołowi na jego synodalnej drodze poszukiwania tego, co dobre i prawdziwe.
To duża zmiana wobec wcześniejszych synodów, w których zaproszeniu do udziału byli głównie przedstawiciele duchowieństwa oraz osób świeckich.
Modlitwa na czas Synodu
Stajemy przed Tobą, Duchu Święty,
zgromadzeni w Imię Twoje.
Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz;
zamieszkaj w naszych sercach,
naucz nas drogi, którą mamy iść
i jak mamy nią podążać.
Jesteśmy słabi i grzeszni;
nie pozwól, abyśmy wprowadzali nieład.
Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas
na niewłaściwą drogę, albo stronniczość
wpływała na nasze działania.
Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność,
abyśmy mogli razem podążać do życia
wiecznego, i abyśmy nie zbaczali z drogi
prawdy i tego, co jest słuszne.
O to wszystko prosimy Ciebie,
który działasz w każdym miejscu i czasie,
w komunii Ojca i Syna,
na wieki wieków. Amen
Koło Różańca świętego obejmuje …. osób, które na wspólnym spotkaniu wymieniają między sobą tajemnice różańcowe tak, aby co dzień odmawiając jedną dziesiątkę różańca rozważać otrzymaną tajemnicę z życia Pana Jezusa i Maryi. W ten sposób dana grupa 20 osób tworzy Żywą Różę, w której każdego dnia członkowie odmawiają cały różaniec. .
Grupie przewodniczy osoba, która jest liderem uczestniczących w modlitwie (zelatorka), dba o regularną wymianę tajemnic Różańca w grupie, a także przewodniczy spotkaniu Żywej Róży, na którym wymienia się tajemnice i modli się przynajmniej jedną dziesiątką różańca..
W życiu wspólnoty parafialnej ważną i piękną rolę pełni Asysta Parafialna, której istnienie jest dowodem i zewnętrznym świadectwem wiary mieszkańców danej wspólnoty. Poprzez modlitwę i uczestnictwo w Eucharystii członkowie Asysty poznają się wzajemnie tworząc wspólnotę, która przez swoją służbę buduje duchowy, żywy Kościół parafialny.
Asysta Parafialna jest wielką pomocą w pobożnym przeżyciu procesji, która ma za zadanie ją animować. W jej skład wchodzą osoby prowadzące kapłana z Najświętszym Sakramentem, niosące baldachim, chorągwie, sztandary. Ważną rolę w procesji spełniają ministranci oraz dziewczynki , które sypią kwiatki przed Chrystusem Eucharystycznym.
Do obowiązku Asysty Parafialnej należy również opieka nad chorągwiami i baldachimem. Poza tym: uczestniczymy z w uroczystościach odpustowych w innych parafiach, na pogrzebach członków naszej Asysty i ich rodzin, zapraszamy inne asysty do udziału w naszej parafialnej uroczystości odpustowej i organizujemy dla nich tradycyjną agapę.